fbpx

6 sposobów na pozbycie się drętwienia rąk

Wymuszona pozycja ciała.

Dziś większość doby człowiek spędza w pozycji siedzącej.

Siedzimy w pracy, w drodze do niej, podczas posiłków, po pracy odpoczywając przed telewizorem.

Jeśli masz problem z  drętwieniem dłoni, bólem  palców,  utrzymaniem przedmiotów w dłoni, bólem  łokcia, uczuciem spięcia karku to znak, ze Twój organizm woła o pomoc i więcej ruchu.

Jeśli czujecie pierwsze dolegliwości opisane wyżej, warto znaleźć przyczynę bólu i przeciwdziałać, zanim problem stanie się poważniejszy. Poniżej przedstawiamy wskazówki jak niewielkim nakładem pracy możesz złagodzić te objawy.

1.  Wierć się! A unikniesz drętwienia rąk.

Nasz organizm jest stworzony do tego by być w ruchu, dlatego zastyganie w jednej pozycji nie jest dla niego dobrym rozwiązaniem.

W ciągu dnia pracy zmieniaj pozycje przy biurku. Już założenie prawej nogi na lewą a po jakimś czasie odwrotnie jest zmianą pozycji!

Krzyżowanie nóg pod krzesłem, zmiana wysokości siedziska, siedzenie raz na całym siedzisku, a raz na jego skraju samymi pośladkami. To małe ruchy, które spowodują, że wprowadzisz trochę dynamiki do swojej statycznej pozycji.

2. Rób przerwy w pracy by pozbyć się drętwienia rąk.

Regularne przerwy w pracy to klucz do zdrowia i efektywności. Ustaw budzik  co 30 minut, by przypominać sobie o konieczności ruszenia się. To nie tylko dbałość o kondycję fizyczną, ale też umysłową.

Krótkie przerwy, trwające 2-3 minuty, pozwalają na oderwanie się od ekranu, rozciągnięcie mięśni i oddech. To czas na kilka kroków po biurze, ćwiczenia rozluźniające.

Ruch poprawia krążenie, zapobiega drętwieniu rąk oraz redukuje stres. To także szansa na krótki odpoczynek psychiczny, który zwiększa kreatywność i wydajność. Dbając o regularne przerwy, dbasz o swój stan zdrowia i jakość wykonywanej pracy.

Nie zapominajmy o sobie w natłoku obowiązków – ruch to klucz do równowagi i sukcesu.

3. Rozciągaj przedramiona a unikniesz drętwienia rąk.

Jednym z prostych rozwiązań na drętwienie rąk jest regularne rozciąganie przedramion.

To szybka i skuteczna metoda złagodzenia napięcia mięśniowego, które może prowadzić do drętwienia rąk. Oto kilka prostych ćwiczeń:

Wyciągnij przed siebie rękę (zdjęcie po lewej stronie), a następnie delikatnie pociągnij dłoń drugą ręką w dół (zdjęcie po prawej). Przytrzymaj ok. 30 sek. Powtórz wszystko na druga rękę.

Ręka 1
Ręka 2


Regularne wykonywanie tego prostego ćwiczenia może pomóc w złagodzeniu napięcia mięśniowego i poprawieniu przepływu krwi w przedramionach, co może zmniejszyć uczucie drętwienia rąk.

Pamiętaj, żeby również dbać o ergonomię miejsca pracy i unikać długotrwałego przytrzymywania napiętych pozycji.

4. Rozruszaj szyję – recepta na drętwienie rąk.

Rozciąganie szyi może pomóc zapobiec drętwieniu rąk, zwłaszcza jeśli pracujesz w pozycji siedzącej przed komputerem przez długi czas. Oto ćwiczenie rozciągające  szyję:

Skrzyżuj ręce na klatce piersiowej delikatnie przyciskając je do obojczyków. ( zdjęcie po lewej) Następnie powoli odchyl głowę do tyłu. (zdjęcie po prawej) Przytrzymaj 30 sek.

Klatka 1
Klatka 2


Rozciąganie szyi jest korzystne, gdy doświadczasz drętwienia rąk, ponieważ mięśnie szyi  są  powiązane z układem nerwowym i krążeniem krwi. Kiedy te mięśnie są napięte lub przeciążone, mogą uciskać nerwy i ograniczać przepływ krwi, co może przyczyniać się do drętwienia rąk.

5. Małe ruchy, duży efekt!

Nie trzeba od razu wchodzić na siłownię, aby dbać o zdrowie.

Codzienne, niewielkie nawyki  ruchowe mają ogromne znaczenie. Spacer na kawę, do toalety czy krótka runda po biurze podczas rozmów telefonicznych to sposoby na aktywność w ciągu dnia.

Te chwile aktywności poprawiają krążenie, zmniejszają napięcie mięśni i w efekcie wpływają na drętwienie rąk. Takie proste nawyki przynoszą wielkie korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Nie zaniedbuj ich – małe ruchy to klucz do długoterminowej dobrej formy!

6. Wizyta u fizjoterapeuty kiedy drętwieją ręce.

Wizyta u fizjoterapeuty to kluczowa krok, gdy drętwieją ręce. Choć małe ruchy i rozciąganie mogą przynosić chwilową ulgę, to ważne jest poznanie źródła problemu.

Przyczyny drętwienia rąk mogą być różnorodne, od problemów z kręgosłupem szyjnym po zespoły cieśni nadgarstka. Dzięki diagnozie fizjoterapeuty będziesz mieć jasność co do tego, dlaczego to się dzieje.

Fizjoterapeuta dostosuje spersonalizowany plan terapii, który może obejmować ćwiczenia wzmacniające, masaż, terapię manualną. Dzięki temu możesz skutecznie zwalczyć drętwienie i poprawić ogólną jakość życia.

Nie zwlekaj z wizytą u fizjoterapeuty, gdy drętwią Ci ręce. To ważne, aby uniknąć długoterminowych problemów i cieszyć się zdrowymi i sprawnymi rękami.