fbpx

4 powody czemu boli kark

Ból karku

Wszystkie odczucia bólowe pojawiające się  z tyłu szyi, sztywność mięśni, ból po jednej stronie szyi, drętwienie, mrowienie, które czasem może promieniować do ramion lub dłoni.   Ból karku to jeden  z najpowszechniejszych problemów dzisiejszego świata.

Kiedy czujesz ból karku jesteś:

– mniej produktywny,

– masz problemy z koncentracją,

-szybciej pojawia się zmęczenie.

To schorzenie układu mięśniowo-szkieletowego, które wpływa na wiele aspektów naszego życia począwszy od fizycznego poprzez społeczne i psychologiczne.

terapia bólu głowy

Ból karku potrafi być  uciążliwy i nieprzyjemny gdy utrudnia nam wykonywanie prostych czynności np. obrócenie głowy na przejściu dla pieszych. Przyczyn tej dolegliwości jest kilka:

1. Sen a ból karku.

Zacznijmy od podstawy  naszego  funkcjonowania – snu.  Sen jest  momentem, w którym nasz organizm powinien się regenerować.

A co jeśli mamy mało snu, o niskiej jakości  wynikającej z warunków w jakich śpimy?

Za ciepło w pokoju, nieodpowiedni materac albo poduszka czy też sterta poduszek układana pod głową mogą doprowadzić do wystąpienia bólu karku. Wtedy najczęściej budzimy się z bólem i sztywnością mięśni karku.

2. Przewlekły  stres kontra ból karku.

Długie utrzymywanie niewygodnej pozycji karku może być dla naszego organizmu stresem. Dodajmy do tego  częste sytuacje stresowe związane z pracą czy życiem codziennym.

To wszystko przyczynia się  do zmiany postrzegania bólu przez nasz mózg. Mamy wtedy do czynienia ze stanem w którym dana osoba jest dużo bardziej wrażliwa na ból.

Wiąże się to z emocjonalną reakcją na ból, interpretowaniem takich samych doznań  jako bardziej przykrych.

3. Pozycja ciała w ciągu dnia a ból karku.

Praca w  pozycji siedzącej, czynności wymagające podnoszenia i przenoszenia czegoś ciężkiego powtarzane wielokrotnie w ciągu dnia, mocne zgięcie karku podczas nauki, siedzenia, oglądania TV czy korzystania z telefonu, do tego złe nawyki utrzymania postawy  ciała.

Przyczyniają się do wzrostu obciążeń mięśni, więzadeł, torebek stawowych i nerwów naszego karku. Takie pozycje utrzymywane kilkanaście godzin w ciągu dnia skutkują stopniowo zwiększającym się napięciem w okolicach karku.

Zmniejszony przepływ krwi przez mięśnie i przeciążenia w obrębie karku  sprzyjają rozwojowi stanu zapalnego, którego jednym z objawów jest właśnie ból. W perspektywie kilku lat takiego funkcjonowania może to skutkować pojawieniem się zwyrodnienia w obrębie karku.

4. Brak aktywności fizycznej przyczyną bólu karku.

Niewystarczająca ilość aktywności  fizycznej prowadzi do osłabienia mięśni karku i braku stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa, a stąd już krótka droga do łatwiejszego łapania bólu karku. Słabe mięśnie i brak stabilizacji nie są w stanie zapewnić nam odpowiedniego zabezpieczenia przed przeciążeniami jakie  nas spotykają np. utrzymywanie długo jednej i tej samej pozycji ciała w czasie pracy.

Ciało jest słabe ze względu na brak zbierania obciążeń. Nie ruszamy się wystarczająco i z tego powodu nasze ciało nie ma bodźca do budowania masy mięśniowej. Jeśli nie ćwiczymy regularnie to z wiekiem tracimy masę mięśniową. A ból staje się naszym codziennym towarzyszem.

Jak fizjoterapeuta może pomóc Ci poradzić sobie z bólem karku ?

Ból karku jest problemem mającym wiele składowych. Dlatego, aby skutecznie z nim pracować ważna jest rozmowa, dobry wywiad i analiza Twojego ciała.

Fizjoterapia to nie tylko masowanie mięśni. To też dobranie odpowiednich dla Ciebie ćwiczeń (rozluźniających lub wzmacniających), zaproponowanie odpowiedniego ruchu, który możesz wprowadzić na co dzień. Ważnym aspektem jest przyjrzenie się codziennym nawykom. Często zmiana małych rzeczy potrafi zrobić ogromną różnicę. Przyjdź i sprawdź!

terapia bólu kregosłupa